san stang- operatie

Afectiuni ale sanilor

Postata de ina.1 cu 11 ani in urma.

buna,

o durere /disconfort am simti la sanul stang. medicul ginecolog a verificat si confirmat ca din pucntul lui de vedere este in regula, la palpare nu se simte nimic.
La o ecografie facuta in iulie, era prezenta o formatiune vizibila, dar foarte mica, medicul conluzionad ca este un fibrom si va trece. la ecografie de azi insa, este vizibila o formatiune de 0.9cmd in interiorului sanului (deci aceasta creste), deaccea nu este simtita la palpare. Singura solutie a chirurugului mamolog ptr acesta situaie este operatia si extragerea.
va rog sa ma ajutati sa inteleg:
- daca intradevar nu exista o alta solutie: unguente, masaj
- fiind in interior poate fi facuta o biopsie, pentru a depista ce fel de celele se ascund in formatiune: benigma sau maligma..

multumesc,
Ina

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In principiu, in functie de localizarea nodulului , se poate practica punctia -biopsie pentru a determina natura nodulului. De asemenea, se poate elimina chirurgical nodulul si dat ulterior spre examinare histopatologica. Decizia apartine medicului curant in acord cu dumneavoastra.
Masajul,unguentele nu ajuta la vindecarea nodulului mamar.

ina.1

acum 11 ani

buna,

multumesc. La varsta de 29 ani, sunt normale astfel de formatiuni? si mai ales maligna?
Iin timp se pot transforma in malign?