Noduli mamari?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11624459016 cu 2 ani in urma.

Bună ziua. Apelez atât la medici, cât și la cei care s-au mai confruntat cu această problemă. În 2017, la vârsta de 18 ani, am descoperit pentru prima data un nodul la sânul stâng. Am fost la medic, care în urma unei ecografii a depistat atât la sânul stâng, cât și la cel drept, câte un nodul, ambii destul de mari. Mi s-a recomandat operație, ceea ce am și făcut, cu speranța că totul va fi bine. La anatomopatologiei a ieșit fibroadenom. Ulterior, după un an mi-a apărut alt nodul, așadar am fost la consult. Din nou, nu era singurul, au fost depistați la ambii sâni mai mulți noduli, unul singur fiind mai mare. Mi s-a recomandat sa merg la consult din 3 in 3 luni, pentru a-l monitoriza, ceea ce am și făcut. Mărimea acestuia creștea destul de repede.. De această dată am fost la mai mulți medici și, nimeni nu îmi putea da un răspuns referitor la problema mea. Rezultatele analizelor au ieșit în limitele normale (toți medicii credeau că este o problemă hormonală). Din ce am auzit, ar exista un tratament dar toți medicii la care am fost au spus că singura soluție este "cuțitul". Anul acesta în ianuarie a trebuit să mă operez din nou, deoarece nodulul avea deja mai mult de 4cm și începuse sa provoace durere și disconfort. Mi s-a recomandat control la 6 luni, iar zilele acestea am mers pentru ecografie, din nou cu speranța că nu au mai apărut alți noduli. Bineînțeles că nu a fost asa. La sânul stâng au fost găsiți 2, unul dintre ei având deja aproape 1 cm, iar la sânul drept alți doi noduli. Bineînțeles medicul a zis din nou ca singura soluție este cuțitul și mi-a recomandat sa merg în 6 luni la consult din nou, pentru a vedea evoluția nodulilor.
Nu as vrea ca la fiecare 2 ani sa fiu nevoită să mă operez, așadar, am rugămintea de a-mi comunica dacă exista sau nu un tratament pentru aceasta problemă, sau poate ce as putea sa fac sa împiedic creșterea/apariția lor. Țin sa menționez ca în familie sunt două cazuri de cancer la sân (două surori de ale mamei). Ar putea sa aibă legătură? Ce alte investigații as putea face pentru a afla cauza?

Va mulțumesc tuturor anticipat!

Raspunsuri (2)

Anna

acum un an

Buna! La ce medic te ai operat? Ai aflat din ce motiv apar alti noduli? Sper ca esti bn.

StefanaS

acum un an

Bună!

Nu mai țin minte exact numele primului medic la care m-am operat. A doua oara am fost la spitalul de oncologie din Iași, la domnul dr. Vieriu. Pana în acest moment nu am reușit să găsesc un răspuns la problema mea, indiferent la câți de mulți medici am apelat. Din 6 în 6 luni merg la ecografie pentru a monitoriza situația, mai ales că între timp și mama mea a fost depistată cu cancer mamar. Urmează să mai caut sfaturi și pe la alți medici.

Multă sănătate!