nedumerire

Afectiuni ale sanilor

Postata de e.elvira cu 14 ani in urma.

de ceva timp am dureri la sanul stang...am fost la medic si mi-a dat un tratament pe care l-am facut timp de 3 luni de zile. l-am facut si mi-a trecut durerea.dar in ultimele zile iar au inceput durerile, ac***a o senzatie dureroasa la atingere. La palpare se poate observa ca sanul stang e mai mare decat cel drept. Aceasta diferenta a fost considerata de medic ca urmare a unui dereglaj hormonal.
mi-e frica sa nu am altceva...
o mamografie nu ar fii indicata?
mentionez ca in familia mea nu au fost asemenea cazuri...

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Sub 40 de ani mamografia nu este indicata deoarece este irelevanta. O ecografie la san, la un medic ginecolog, este chiar mai eficienta. Problemele sanului de la dereglarile hormonale pornesc initial,deci este bine sa mergi din nou la medic. Multa sanatate !