motiv de ingrijorare?

Afectiuni ale sanilor

Postata de constantin26144765 cu 9 ani in urma.

Sanul stang - cu ecostructura predominant adipoasa, heterogena, prezinta in cadranul supero-extern o formatiune nodulara hipoecogena imprecis delimitata, cu diametreul de 17.3/15 mm, cu zone hiperecogene in interior (microcalcifieri), cu slab semnal vascular periferic. In axila stanga se vizualizeaza o formatiune nodulara hipoecogena, bine delimitata, ac***a diametrul de 22 mm (adenopatie)
Sanul drept - cu ecostructura predominant adipoasa, heterogena, fara formatiuni nodulare. Nu se vizualizeaza adenopatii cu arhitectura modificata in axila dreapta.
Recomandari-consult oncologic

Raspunsuri (1)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Cum v-am scris si in email:
Din rezultatele srise, inca nu se poate diagnostica exact.
Dar dupa parerea mea se afla o tumoare maligna a sanului stang. (formatia nodulara si infiltrarea la axila stanga)

Ar terbuia clarifica diagnosticul cu urmatoarele interventii:
- examen PET/CT
- test HER2, CDX2
- biopsie