micuta

Afectiuni ale sanilor

Postata de monamia cu 14 ani in urma.

fetita mea de 3 ani vorbeste foarte putin , multe persoane din exterior imi indica sa consult un medic logoped, ce parere aveti ar fi necesar. unde trebuie sa merg cu fetita. d-na doctor pediatru mi-a spus sa nu-mi fac griji, sunt fetite de varsta ei care vorbesc f.bine.sunt ingrijorata. va multumesc.

Raspunsuri (7)

raluca

acum 14 ani

Sunt de aceeasi parere, este bine pentru fetita sa consulti un logoped, macar vezi parerea unui specialist.

irina

acum 14 ani

Nu cred ca ar trebui sa-ti faci atatea griji, nepoata mea are tot 3 ani si vb bine dar fata vecinei are 4 si nu vorbeste nici cat ea.Pt linistea ta poti merge la specialist dar nu consider ca e nevoie.

diana

acum 10 ani

raluca spunea de feita vecinei ca nu vorbea....acum au trecut 4 ani .....acum vorbeste.....la mine fetita are 3 6 si nu vorbeste...nu pot dormi noptile

Sheila

acum 14 ani

Incearca sa o ajuti pt asi dezvolta vocabularul.Citeste-i povesti, inventeaza jocuri pt a o face sa comunice.

elena

acum 14 ani

Am 2 fete. Cea mare vorbea foarte bine de la 1 an. Ma intelegeam cu ea, ma imita cand vorbeam, repeta tot ce auzea. Cea mica a fost mai incapatanata. Niciodata nu a vrut sa repete. La 3 ani spunea cateva cuvinte doar. Dar dupa aceea, cand si-a dat drumul la vorba, bodoganea toata ziua si-asa face si acum, este mai vorbareata decat cealalta. Deci, daca spune cateva cuvinte: mama, tata, apa, cere, intelege ..., nu cred ca are ceva deosebit.Fetita mea a mers la logoped la gradinita, dar nu facea mare lucru. Poti obtine rezultate daca mergi la un logoped pe care il platesti, dar costa destul de mult.

alina

acum 14 ani

buna ziua
eu am o fetita de 4 ani si pana la 3 ani nu mia vorbit deloc si am duso la gradinita si cu copii a inceput sa vorbeasca , dar pe saptamana merge cate o ora si la logoped si acum vorbeste destul de bine , tu duo in colectivitate cu copii si vezi ca va vorbi , vorbeste si tu mult cu ea
un saluto si multa sanatate

dona

acum 14 ani

AM un baietel de 8 ani dar pe care l-am adoptat de la virsta de 12luni ,si tot asa avea deja 3 ani si nu vorbea .Ma invatat o prietena medic pediatru sa nu-i raspund cind vroia ceva decit daca vorbea si sa-l duc in colectivitati de oameni adulti sau de copii pe care sa-i cunoasca si sa vorbeasca cu el .Important chiar foarte important e in cazul in care stilceste cuvintele la inceput sa nu se rida de el ,deoarece comparativ cu un copil de 1-2 ani la cei ce vorbesc mai tirziu deci sunt mai mari e o trauma a ride si-i face sa nu mai vorbeasca