Menopauza sau boala?

Afectiuni ale sanilor

Postata de getvoi cu 13 ani in urma.

Buna seara!Am 50 de ani,si de 10 luni nu am mai avut ciclu pina luna aceasta cind am avut cam 4 zile ,dureri mari ,si cheaguri de sange .Am ramas cu dureri de sani si am inceput sa iau in greutate.Sunt simptome normale premenopauzei sau e posibil sa am alta afectiune?Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Consultati cat mai curand un endocrinolog. Acesta va sti sa va spuna ce se intampla. Cel mai probabil aveti o dereglare hormonala. Poate fi chiar si un fibrom. Mergeti cat mai repede la endocrinolog.

menopauza nu este o boala

acum 13 ani

Este posibil sa fie si menopauza. Si daca nu este (mergeti la medic!) tot ar trebui sa incepeti sa luati niste suplimente naturiste pre-menopauza.
Soacra mea foloseste de cativa ani si nu mai are nici o problema un medicament naturist care se numeste Remifemin. Ei i l-a recomandat un medic in Germania, dar se gaseste si in farmaciile de la noi, nu este scump, este 100% din plante si are acelasi efect ca tratamentul cu hormoni, dar fara efectele secundare ale acestora.
Eu am gaist un prospect in limba romana pe www.3f.ro (la sectiunea exclusivitati).

getvoi

acum 13 ani

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri,si recomandari.Am fost la medic si mi-a explicat ca sunt probleme specifice menopauzei, nu am mai avut sangerari si cred ca voi lua si vitaminele recomandate de dvs,dar ar fi binevenite si ceva recomandari privind dieta alimentara naturala,pentru ameliorarea bufeurilor si a insomniei.Multumiri si toate cele bune va doresc!