mastoza fibrochistica

Afectiuni ale sanilor

Postata de florimi cu 11 ani in urma.

am primit rezultatul punctiei si as dori un raspuns de la dumneavoastra. pe buletinul de analiza imi apar urmatoarele; diagnostic clinic : mastoza chistica bilaterala, piesa trimisa:punctie aspirativa cu ac fin san stang cadran central, ex. micro: 3 lame colorate MGG provenite prin punctionare chist cadran central san stang si evacuare aproximativ 4 ml. lichid de culoare galbuie. substanta de fond; celule spumoase; PMN,; nuclei denudati; celule pavimentoase superficiale; celule epiteliale glandulare cilindrice grupate, unele cu dispozitie papilara, altele cu metaplazie hidrosadenoida. concluzie; displazie fibrochistica. nota; a se corela cu examen clinic si imagistic. vreau sa stiu cat de grav este rezultatul . va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Displazia mamara sau mastopatia fibrochistică reprezintă fibroza asociată formării de chisturi în ţesutul mamar. Un canal mamar se blochează şi se umple cu lichid, ca un balon umplut cu apă – aceasta este componenta chistică a mastopatiei (displaziei mamare). Zona din jurul canalului blocat are tendinţa apoi să formeze o cicatrice – aceasta este componenta fibroasă a mastopatiei (displaziei).
Displazia mamara sau boala fibrochistică a sânului este descrisă ca o modificare comună, benignă (necanceroasă) la nivelul sânului. Sânii fibrochistici nu sunt consideraţi o leziune malignă (canceroasă). Boala fibrochistică a sânului este considerată în prezent cea mai frecventă cauză a “sânilor nodulari” la femeie, afectând peste 60 % din femei.
Această afecţiune este foarte frecvent întâlnită, astfel că este considerată în prezent o variaţie a normalului.

florimi

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns

doctorulstietot

acum 11 ani

In aceasta maladie se obtinrezultate spectaculoase cu gemoterapie ( verificat echografic si mamografic ) : 1.Extract de Arin alb muguri 50 picaturi in 50ml apa dimineata cu 30 min inainte de masa , 2.Extract de Buxus ( cismir) mladite 50 picaturi in 50 ml apa la prinz cu 30 de minute inainte de masa, 3. Extract de smeur mladite 50 picaturi in 50ml apa seara .Tratamentul de urmat 50 zile urmat de pauza 3 saptamini apoi se administreaza o alta asociere.

florimi

acum 11 ani

ce inseamna o alta asociere?

Doctorulstietot

acum 10 ani

Faci o programare pt consult la 031 710 03 92