mastoza fibrochistica bilaterala

Afectiuni ale sanilor

Postata de EMA_S cu 10 ani in urma.

Buna ziua
De curind am facut o ecografie la sani.Rezultatul;am chisturi cu diametru intre 3-14mm,canalele galactofore dilatate,cu diametru de 5mm,iar la axila,ganglioni inflamati,cu pastrarea sinusului hiperecogen.Intrebarea mea este,daca este necesara operatie sau nu.Mentionez ca am 49 ani,si sint la menopauza.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Mastoza fibrochistica nu are indicatii de operatie. Este recomandat sa evaluati periodic sanii prin ecografie mamara si mamografie ( la 1 an de zile).

EMA_S

acum 10 ani

Va rog sa-mi spuneti, de ce sint ganglionii inflamati la axila? e ceva grav? iar un chist are continut viscos,asa mi -a spus ecograful.Trebuie sa fac punctie?
V a multumesc