Mastopatie fibrochistica.Operatie sau medicamente?

Afectiuni ale sanilor

Postata de AndreeaAna cu 12 ani in urma.

Am facut o ecografie bilaterala si mi-a descoperit o formatiune nodulara=26/18mm,hiperecogena cu imagine transonica centrala=8/7mm la sanul drept,iar la sanul stang prezenta la nivel cadran superior extern ora 2 o formatiune chistica =8/5mm,prezinta rare elemente displazice la nivelul cadranelor externe.Intrebarea mea este:trebuie sa ma operez sau sa urmez cu tratament farmaceutic sau naturist?Va multumesc si astept raspuns urgent!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamentul are ca obiectiv ameliorarea simptomelor (cum ar fi durerea în sani, adică mastodinia) sau corectarea dezechilibrelor hormonale. Anumite tulburari hormonale comune, cum sunt diabetul sau disfunctia tiroidiana, pot contribui la mastopatia fibrochistica (displazia mamara), prin urmare ele trebuie diagnosticate si tratate.
Metode de autoingrijire includ:
- restricţionarea ingestiei de grasimi la aproximativ 25 % din totalul zilnic de calorii
- eliminarea cafeinei din dieta
- autoexaminarea sanilor în fiecare lună
- purtarea unui sutien adecvat pentru a asigura un bun suport al sanilor
- administrarea de antiinflamatorii nesteroidiene (ibuprofen)

AndreeaAna

acum 12 ani

Buna ziua.Am primit raspuns si va multumesc,dar in urma cu 7 zile am terminat un tratament cu Augmentin si continui cu Mastodynon,de un an iau L''Thyroxin 100(1 comp/zi).Nodulul este linga mamelon in spate sanul drept,se simte la palpare,este de marimea unei masline,iar la atingere este dureros.Ce trebuie sa fac?Va multumesc,astept raspuns.
Sarbatorile sa va aduca bucurii.