Mastectomie - brat umflat

Afectiuni ale sanilor

Postata de Membrutudordiana89 cu 8 ani in urma.

Buna ziua!

Am suferit o mastectomie si acum mi s-a umflat bratul. Am inteles ca se face un fel de masaj care ajuta, dar nu stiu cui sa ma adresez. Vreo recomandare?

Multumesc!

Raspunsuri (1)

Diana E.

acum 8 ani

Draga mea,

cine ti-a spus de masaj, a gresit. Este vorba despre drenaj limfatic realizat de un fizioterapeut. Masajul este contraindicat in limfedemul bratului (umflarea bratului), pe cand drenajul limfatic ajuta la drenarea limfei catre ganglionii limfatici ramasi dupa extirparea sanului. Eu am facut drenaj limfatic cu fizioterapeut Bogdan Goga si sunt foarte multumita. Bratul a revenit treptat la dimensiunile normale si am putut relua activitatile zilnice de rutina. Recomand cu mare drag si caldura, mai ales pentru ca este un profesionist care te face sa te simti confortabil si deloc stanjenita.

Toate cele bune!