Mamografie

Afectiuni ale sanilor

Postata de camelia416 cu 14 ani in urma.

Am 43 de ani,acum 1 an am facut o mamografie ,rezultatul a fost bun.
Deoarece mama are cancer la san , medicul mi-a sugerat sa fac aceasta investigatie o data la 1 an si nu la 2 ani ,cum se recomanda de obicei in cazul in care nu ai precedent in familie.
Nu pun la indoiala competenta medicului,insa am auzit pareri impartite, cum ca mai bine fac la 2 ani investigatia ,decat sa ma expun riscului mare de iradiere care poate si acesta provoca afectiuni ale sanilor.
Astept pareri .

Raspunsuri (2)

camelia416

acum 14 ani

Am 43 de ani,acum 1 an am facut o mamografie ,rezultatul a fost bun.
Deoarece mama are cancer la san , medicul mi-a sugerat sa fac aceasta investigatie o data la 1 an si nu la 2 ani ,cum se recomanda de obicei in cazul in care nu ai precedent in familie.
Nu pun la indoiala competenta medicului,insa am auzit pareri impartite, cum ca mai bine fac la 2 ani investigatia ,decat sa ma expun riscului mare de iradiere care poate si acesta provoca afectiuni ale sanilor.
Astept pareri .

camelia416

acum 14 ani

Multumesc pt.raspuns !