ma pute-ti ajuta?

Afectiuni ale sanilor

Postata de ionica40 cu 14 ani in urma.

am si eu o intrebare in legatura cu saniii...am sinte galme-noduluri..nici nustiu cum sa le numesc..care ma dor cand ii ating si mai ales cand ma trezesc..imi puteti spune cumva dak e cancer?/?/sunt cam stresata....

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Buna
Nodulii pot fi de doua feluri unii care se dezvolta si altii care nu se modifica.Unii maligni, altii benigni.In majoritatea cazurilor nodulii sunt benigni, adica nu prezinta riscul de a se transforma in cancer mamar.80% dintre acestia nu necesita tratament.
Doar in urma unui control medicul stabileste natura acestuia.In functie de rezultat, medicul va reomanda tratamentul adecvat.Asa ca stai linistita sansele sunt mici sa fie cancer de san

Adrienne

acum 14 ani

O ecografie mamara iti poate raspunde. Sigur sunt niste ganglioni benigni dar trebuie urmat un tratament,pentru a elimina orice complicatii,deci mergi neaparat la un cabinet de ginecologie. Multa sanatate !