Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu interpretarea ecografieîn de sănătate bilaterala ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11531156006 cu 5 ani in urma.

San drept : ecostructura de tip fibroglandular neomogen, cu chisturi lobulare in cadranele externe cu diametrul maxim 8 mm (cel mai mare are aspect multiloculat si este situat la ora 9)
Fără dilatații de canale galactofore
La vârful axilei apare o adenopatie cu aspect inflamator de 12 mm

SAN STANG : La ora 12 apare un nodul hipoecogen, bine delimitat fara semnal Doppler, cu diametrul maxim 8,2 (nodul benign, probabil fibroadenom )
La ora 2 apare un nodul similar de 12 mm (nodul benign probabil fibroadenom )
Fără dilatații de canale galactofore
La vârful axilei apare o adenopatie cu aspect inflamator de 14 mm

Concluzii:
Fără noduli cu suspiciune de malignitate
Birads 3
Se recomanda elastografie peste 6 luni

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.