Interpretare ecografie mamara

Afectiuni ale sanilor

Postata de ionelacenuse cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Astazi am facut o ecografie mamara in urma careia au fost gasiti, la ambii sani, mai multi noduli - formatiune nodulara hipoecogena. Unul dintre acesti noduli este mai mare ( 14 / 8 mm ) si ma ingrijoreaza. Pe fisa de analiza scrie : formatiune nodulara lobulata de 14/8 mm, cu axul mare orizontal, bine delimitata, neomogena, cu semnal vascular periferic. Medicul mi-a spus ca acesti noduli apar din cauze hormonale si ca nu este cazul de ingrijorare. Tin sa mentionez ca acum 3 sapt am facut analize la sange, iar VSH-ul a iesit marit :25 mm/h ( intervalul de referinta fiind de 2-15 mm/h). Este caz de ingrijorare?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Mira

acum 10 ani

este posibil ca medicul tau sa aiba dreptate, insa daca ai dubii nu e ok, inseamna ca nu ai incredere in medicul ales. Nu e de glumit cu nodulii la san. ce-i drept e posibil sa fie din cauza modificarilor hormonale insa trebuie sa mergi la cineva care chiar se pricepe. spun asta pentru c aprietena mea a fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica dar nici nu-ti imaginezi prin cati medici a trecut pana a gasit pe cine trebuie pt ca e o afectiune dureroasa si cu greu i-a fost prescris tratamentul corect. Asta apare inaint ede ciclu si e tare neplacuta dar nu are cancer si asta e o veste buna. Nu cred ca cineva poate sa-si exprime parerea doar asa din niste rezultate fara sa vada direct la ecograf ce ai tu acolo. Eu pot sa te ajut doar recomandandu-ti medicul minunat la care a fost prietena mea si poate reusesti asa sa elimini indoielile. E vorba de Dr. Teodorescu de la Donna Medical Center. bafta multa