Help !

Afectiuni ale sanilor

Postata de membru223761 cu 11 ani in urma.

Am si eu o problema.. imi curge un lichid galbui din sani asemanator laptelui . Insarcinata nu sunt , am facut un test acum cateva zile. Am mai intrebat ,m-am mai documentat pe internet si din cate am inteles se numeste lactatie falsa . Imi poate spune cineva mai imi detaliu din ce cauze se datoreaza asta si cum ar trebuii sa procedez ? Multumesc .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa efectuati un consult endocrinologic deoarece galactoreea ( lactatia falsa) apare in cazul unor tulburari hormonale; aceasta se poate intalni in cazul afectiunilor hipofizare ( ce determina secretia crescuta de prolactina- hormon ce stimuleaza secretia lactata) cat si in cele tiroidiene (determinare de TSH).
Secretia lactata poate aparea si in cazul stimularii excesive mamelonare.