hamartom la san

Afectiuni ale sanilor

Postata de c.camelin cu 13 ani in urma.

Buna! Imi puteti spune si mie ce inseamna hamartom? In urma mamografiei si ecografiei mamare s-a pus urmatorul diagnostic: Imagine pseudonodulra, compresibila cu sonda cu structura inomogena mixta(arii ecogene si hipoecogene incluse in forma ovalara si dimensiuni de cca 34/14 mm), aspectul poate fi corespunzator unui hamartom, mamografic decelandu-se asimetrie de densitate la acest nivel cu incluziuni grasoase, dar cu contur neregulat.
Imi poate spune cineva ce inseaman asta?

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Hamartom

Formatiune pseudotumorala constituita din aceleasi componente tisulare, ca si organul la nivelul caruia se dezvolta, dar se deosebeste prin structura, aranjamentul si gradul de diferentiere anormal al tesuturilor.

Se distinge hamartom histioid, in care predomina un tesut, si hamartom organoid, care contine elemente ale diferitelor tesuturi.

Exemple de hamartom: hemangiomul cavernos hepatic sau cutanat, nevii pigmentari, etc.

Din hamartom se poate dezvolta tumoarea maligna - hamartoblastomul (rabdomioblastomul, nefroblastomul, hepatoblastomul).

Filipa

acum 13 ani

Srie pe Google ''''hamartom'''' si mai gasesti informatii. Sanatate.