Ginecomastie

Afectiuni ale sanilor

Postata de Officialk2 cu 10 ani in urma.

Buna ziua... de cam 1 an am si eu o problema.. baiat,a16 ani ( in octombrie 17 ) iar sanii mei sunt cam mari... nu ma dor deloc...sunt putin gras ( la burta mai ales,dar fac sport etc )... si nu stiu daca chiar e ginecomastie sau altceva...deci... daca ridic ambele maini in sus... parca sanii revin la normal,si cand las mainile jos... arata urat.. mai mari ... nu stiu daca m-ati inteles..
e vorba de grasime... sau altceva?
Daca aveti nelamuriri sa ma intrebati.... multumesc

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Daca pui o poza o sa ne dam seama, dar daca sunt moi si flasci, cred ca e vorba de grasime.Incearca sa slabesti nitel si sa vezi daca dispar.Daca in rest nu esti efeminat nu cred ca ai probleme hormonale, dar nu strica niste analize.

Officialk2

acum 10 ani

da,moi,n-am treaba,nu ma dor... o sa slabesc vara asta mult.. dar cunosc si altii de varsta mea,cu greutate mult mai mare,dar nu au o problema ca a mea... mersi de rasp oricm

Mariana

acum 9 ani

Buna ziua.
Ginecomastia afecteaza aproximativ 65 % dintre baieti pana in varsta de 14 ani si 50% dintre barbatii maturi. Solutia pentru acestia este chirurgia de ginecomastie, care consta in lipoabsorbtia sau excizia la nivelul glandei mamare. silviastanculescu - un doctor foarte bun, care l-a ajutat foarte mult pe sotul meu, cu aceeasi problema