ganglioni axiali

Afectiuni ale sanilor

Postata de ani555 cu 11 ani in urma.

Buna
Am 44 de ani si de curand am facut un control de rutina la sani. Diagnosticul a fost urmatorul :
san drept-formatiune hipoecogena, ovalara de 11, 8 mm, fara vascularizatie, formatiune hipoecogena de 7, 2 mm, fara vascularizatie. mai multe formatiuni chistice de masim 8 mm in restul sanului. In axila dreapta - 3 ganglioni ovalari predominant hipoecogeni cu centrul hipoecogen de cca 20 mm fiecare (aspect inflamator).
sanul stang- formatiune hipoecogena de 9 mm, slab vascularizata; in apropierea mamelonului formatiune cu structura mixat de 7 mm, vascularizata la periferie, mai multe formatiuni chistice de maxim 5 mm diseminate in restul sanului.
axila stanga - 2 ganglioni de maxim 16 mm valori predominant hipoecogeni cu centru hipoecogen (aspect inflamator).
Medicul mi-a zis ca este ingrijorat de stadiul ganglionilor. Mi-a recomandat analize.
Spuneti-mi va rog o parere in ceea ce priveste acest diagnostic.
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ganglionii limfatici devin evidenti in caz de inflamtie, infectie, neoplazie locala; astfel, cei axilari pot aparea in cazul afectiunilor mamare ( mastite, formatiuni tumorale, etc), ale peretelui toracic, bratului, peretelui abdominal, etc.
Sunt necesare investigatii sumplimentare in vederea stabilirii cauzei aparitiei de ganglioni axilari ( cea mai de temut este cauza neoplazica mamara).

ani555

acum 11 ani

Multumesc frumos pentru raspuns.
considerati ca CA15-3 este o analiza suficienta sau trebuiesc si alte investigatii?
Multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

CA 15-3 este un marker tumoral ce apare crescut in cazul carcinomului de san ( in special cel metastazat). El ajuta, de regula, la monitorizarea terapiei, diagnosticul recurentelor si detectia metastazelor in carcinomul de san.
Determinarea acestui marker nu este suficient in diagnsticul unui posibil cancer de san. Este recomandat ( pentru siguranta, impreuna cu markerul CA 15-3) sa efectuati si un consult oncologic.