eczema tratabila ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de melania_ichim cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
ma confrunt cu o boala la nivelul pielii, la ambii sani, in urma consultarii unui medic dermatolog, mai intai a fost diagnosticata ca micoza, apoi ca eczema.De vreo 2 luni, nu mai reusesc s-o tratez.In prima faza, in urma consultarii medicului dermatolog, am incetat cu cortizonul ( de-a lungul timpului, cand dadea vreun semn ca ar aparea, tratam cu fucicort ), am tratat cu strepto micozan, in jur de 10 - 12 zile, apoi pe langa micozan, comprese cu ceai de galbenele, apoi, combinat, micozan - ceai, betadin - ceai, dupa alte cateva zile, am introdus si fucidin, pe langa strepto micozan sau betadin, pe o intindere de timp de, aproximativ, 1 luna si ceva.Toate acestea n-au produs nici o schimbare, ba din contra, cred ca suprafata infectata s-a mai marit.Apoi am urmat 6 zile, de substante antiseptice si dezinfectante - albastru de metil/alcool iodat/betatin/apa oxigenta, combinate cu fucicort sau nistamix - badijonaj ( din abundenta pe ambele suprafete si in jurul suprafetelor infectate ) , alternativ , apoi am acoperit cu comprese sterile, am bandajat, in asa fel incat sa nu mai ating suprafetele cu nimic altceva, inafara compreselor sterile, cel putin de 2 ori/zi..A dat rezultat, s-a curatat infectia ( daca-i corect termenul ) de la suprafata, au urmat 2 - 3 zile , in care am am folosit doar substante dezinfectante, din cele folosite si pana acu ( alcool iodat/apa oxigenta/betadin ), comprese sterile si bangaj, insa in a 4 zi , a inflorit din nou, ac***a acelas aspect ca la inceput.In momentul de fata, sunt in prima zi de hydrocortizone sodiu succinat, 100 mg, injectat muscular, plus o subsantanta dezinfectanta, plus cant. generoasa de fucicort sau nistamix ( alternativ ) , timp de 3 zile.Credeti ca este o eczema tratabila ? Precizes ca bacteriologicul ( facut de 2 ori ) a iesit negativ, iar ecografia la sani, normala.Am varsta de 29 ani, nu sunt fumatoare si nici consumatoare de alte subsante alcoolice sau toxice.

Raspunsuri (2)

Cabinet Lacrima Naturii

acum 11 ani

Este bine sa faceti o investigatie mai completa.Pentru aceasta investigatie va asteptam la cabinet.tel 0744870194 cu programare.

anca

acum 9 ani

Mie mi-a aparut prima data o eczema pe gamba. Initial nu am dat importanta pana cand mi-am dat seama ca au trecut 2-3 luni si nu imi disparea. Ulterior mi-a mai aparut inca una in apropiere de prima, apoi pe antebrate. Apoi am fost la medic si mi-a zis sa incep sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. Sunt tare multumit de rezultate, a devenit preferata mea, mai ales ca am si pielea uscata.