ecografie mamara

Afectiuni ale sanilor

Postata de Daniela531 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Am 46 de ani si de cava timp sanii mei sunt foarte sensibili ac***a dureri mamelonare. Am facut o ecografie a carui rezultat este urmatorul:
SAN DREPT - Tegumente, tesut celular subcutanat, fascii de aspect normal. Stroma lobulara relativ omogena, cu usoara dilatare ductala subareolara si in CIE. Discrete arii fibroase in CIE. Placard fibros si la ora 11. Fara formatiuni circumscrise chistice sau solide. Usoara adenita axilara dreapta, 15/6 mm, cu specifitate pastrata. Fara adenopatii mamare interne.
SAN STANG - Tegumente, tesut celular subcutanat, fascii de aspect normal. Stroma lobulara cu arii mai fibroase la ora 2, juxtamamelonar. Discrete dilatari ductale submamelonare la ora 3,4. Adenita axilara stanga 12/6 mm cu specifitate pastrata. Fara formatiuni circumscrise chistice sau solide. Fara adenopatii mamare interne.
Medicul ecografist mi-a spus ca totul este in regula insa ginecologul a spus ca trebuie sa ma operez. Poate cineva sa-mi spuna daca este grav?

Raspunsuri (3)

luminita270

acum 9 ani

De ce trebuie sa te operezi?Cauta un medic sânolog sau oncolog(sa nu te sperie denumirea),dar nu cred ca este ceva care sa necesite operatie.Puteai fii in perioada de ovulatie sau premenstruala cand s-a efectuat eco mamar.Consulta si un alt medic,o parere in plus nu strica.

Mimica30

acum 9 ani

Daniela,
Inainte de a te opera mai incearca sa mergi la medici. Iti recomand cu caldura sa mergi la dna. dr. Elena Claudia Teodorescu o gasesti la Donna in Bucuresti, e un medic specializat pe problemele sanilor. Eu am avut probleme cu mama mea si din fericire dansa ne-a salvat. Daca nu am fi ajuns la ea, mama ar fi ramas fara san, asa dupa ecografie si mamografie a stiut exact ce sa ne spuna si a scapat fara operatie. Nu era cancer!
Sanatate multa!

EMA_S

acum 9 ani

Buna.Va rog sa-mi spuneti unde o gasesc pe dna dr.Claudia Teodorescu. Multumesc