Dureri in partea laterala a sanului stang

Afectiuni ale sanilor

Postata de membru231414 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Cristina, am 48 de ani de cateva zile am dureri in partea laterala a sanului stang. La varsta de 35 de ani am fost operata de fibrom uterin si de atunci nu mai am ciclu. Cum se poate explica si cam ce as putea face in acest caz?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog ( si , dupa ca, endocrinolog) pentru investigatii( ecografie de sani (+/- mamografie).
Menopauza indusa chirugical este asociata cu aparitia fibrozei mastochistice , care poate fi responsabila de aparitia durerilor la nivelul sanilor, insa difuza ( nu localizata). De aceea, este indicat sa consultati medicul specialist.

eva40

acum 11 ani

draga Cristina
sanul stang daca te mai doare ,este un semn bun,se vindeca.Nu te speria si nu te duce la nici o mamografie.daca ar fi cancer,nu ar durea:)
Cred ca altceva este problema ta.Una emotionala.Daca vrei sa sti mai mult,sa-mi spui .
Ai trecut si poate mai treci ,o perioada mai grea.
Nu intra in panica.
Farcas Eva
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com
www.***.ro

membru231414

acum 11 ani

Buna ziua!
Aveati dreptate, am fost la mamografie, dar nu exista nici o problema, totul este bine. Ati putea sa imi spuneti dumneavoastra ce as putea sa fac?
Va multumesc anticipat!

adriana

acum 10 ani

Buna ziua.Am 24 de ani si de cateva saptamani am inceput sa am usore dureri la nivelul sanilor , aceste dureri erau inaite de perioada mentruatiei (unde stiu ca sunt normale), dar intr-o dimineata m-am trezit cu dureri foarte mari mai mult in zonele laterale ale sanilor, mentionez ca sunt cu mult inainte de menstruatie...sunt putin ingrijorata si nu stiu ce sa fac , va rog sa imi dati un raspuns cat mai repede daca este cazul sa merg la un control. Va multumesc mult.