dureri de sâni

Afectiuni ale sanilor

Postata de Pascaru Aurica cu 11 ani in urma.

buna ziua ..am si eu o întrebare ..in urma cu 2ani am fost diagnosticată cu leziune benigna la sâni ...anul trecut am făcut o ecografie mamara si doctorul mia zis sa nu a-mi fac probleme ca este vb de un nodul care nu creează nici un fel de probleme dar acum am cam 3 săptămâni de cand ma dor sânii ...ciclul trebuie sa-mi vina cam pe 13-15 sap asta ...nu stiu de ce dar a-mi fac foarte mari griji in privința diagnosticului dat in urma cu doi ani ...va rog dacă puteți sa-mi explicații puțin despre ce credeți ca ar putea fi vorba ..eu nu sunt in tara si nu am cui sa cer sfaturi in privința medicinei doar sa merg la doctor sa vad ce pot face...va Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil aspectul ecografic sugereaza o leziune benigna. Exista 2 posibilitati: fie o urmariti periodic prin ecografie de sani si mamografie, fie se efectueaza biopsia cu analiza histopatologica pentru a afla cu certitudine daca nodulul este benign sau nu.