dureri constante in unele parti ale sanilor

Afectiuni ale sanilor

Postata de claudia ioana cu 13 ani in urma.

buna,am 26 de ani aproape,si am constatat o dereglare a menstrei.
ultima mestra mi-a venit cu o intarziere de 18 zile, perioada in care aveam balonari,pofta de mancare,dureri si mariri ale sanilor! am facut 2 teste de sarcina dar rezultatul a fost negativ. si acum de vreo 2 saptamani si ceva am dureri constante ale sanilor,in special la sanul drept in partea exterioara (laterala) de sub brat pana la sfarc simt o mare zona f tare si durereaosa!.....iar la cel stang o mica parte dureroasa chiar dedesubtul sanului.
am vrut sa merg sa imi fac programare la medic si sa fac o radiografie(sau mamografie) dar mai trebuie sa astept,ca acum peste 3 zile ar trebui sa imi vina iar menstra.
tin sa mentionez ca acum un an si 3 luni,am avut un chist la sanul stang in partea superioara,dar mi-a trecut dupa o perioada.
imi puteti da un sfat?............cam ce ar putea fi?

Raspunsuri (12)

ina

acum 13 ani

Trebuie sa faci o ecografie(mamografia se face dupa varsta de 40 de ani), eu am facut in a doua zi de menstruatie pt ca atunci am avut programarea, stabilita cu 2 sapt inainte.
Poate fi vorba tot de un nodul.

claudia ioana

acum 13 ani

si eu m-am gandit la asta!........desi nu vreau iar batai de cap!
mai ales ca de data asta chiar il simt mare! :(

Iuli

acum 13 ani

Da, ai o dereglare hormonala. Trebuie sa mergi la ecografie atat mamara cat si pelvina (suspectez un chist ovarian). Daca iei/ai luat anticonceptionale, e de la ele. Nu te ingrijora, cateva zile in plus sau in minus nu se intampla nimic.

claudia ioana

acum 13 ani

mersi. mi-am facut programare pt maine la medicul de familie,care imi va da programare la ecograf si la ginecolog. Dar partea p***a e ca imi va da peste cateva luni numai(prin febr,martie),si nu as astepta atata! :(
anticonceptionale nu iau deloc!
si o alta parte rea e ca nu am fost niciodata pana acuma la ginecolog!......stiu!.......nu e bine!

Iuli

acum 13 ani

Nu e bine. Nu te speria, nu iti face nimic rau :) Sper sa nimeresti un ginecolog ok, dar tine-te tare, orice ti-ar face. Gandeste-te ca a mai vazut 1000 de vagine si al tau nu va constitui o noutate, la fel ca si sanii :)

Succes!

claudia ioana

acum 13 ani

da,acuma dupa mesajul tau,clar ca imi este putina frica!
am fost la medicul de familie si m-a trimis sa fac ecografie mamara,si i-am cerut sa ma trimeata si la ginecolog dar nu a vrut,ca a zis ca dupa ce primesc rezultatele de la eco atunci ma trimite la gine!......... oricum imi dadea programare la gine numai pe la sf lui febr-martie,ca atuncia era liber!..........dar asa ca nu a vrut,nu am nici programarea,si cine stie poate voi prinde loc liber numai prin aprilie!!!!!! ;((((
acuma ce sa fac?
va trebui sa merg la privat cred!..........si e cam piperat aici!!!

Iuli

acum 13 ani

Pai de ce te-am speriat?! Nu asta era scopul. Ma refeream ca nu e placut sa iti umble cineva la sani sau la zonele intime, dar trebuie sa te gandesti ca este spre binele tau. Nu poti sa te duci direct la medicul ginecolog din policlinica? Daca nu poti, mergi la privat macar pentru eco mamara. Daca o mamografie este cam 100 de lei, o ecografie este si mai ieftina, iti spun eu. Consultul ginecologic nu stiu cat poate fi in privat, dar oricum nu cred ca este super scump. Incearca totusi cu medicul din policlinica sau daca nu, poate are vreo prietena un ginecolog bun si nu foarte scump pe care sa ti-l recomande si care sa te ia mai repede. Solutii exista.

claudia ioana

acum 13 ani

da,stiu!...oricum vreau sa merg!
eu sunt in spania,si aici nu e ca si la noi acasa!
nu pot sa merg direct la ginecolog daca nu am trimitere si programare de la medicul de familie.
sunt programata la ecografie pe 28 luna asta si rezultatele mi le da dupa 3 saptamani!........ceea ce inseamna ca la sf lui ianuarie cand imi vin rezultatele ma trimite la ginecolog,dar numai prin martie,ca atunci prind liber la ginecolog!............medicul a zis ca in functie de rezultate ma trimite la ecografie! :((( ............deci nici nu e sigur ca ma trimite!........si daca da,atunci numai in martie!
dar nu vreau sa astept atata timp!.............ce sa fac!

Iuli

acum 13 ani

Sa vii in tara.

claudia ioana

acum 13 ani

poate ma voi duce la privat!...........dar numai un consult este pe putin 60 euro!
si poate trebuie sa imi faca analize,alti bani!.........cine stie la cat voi ajunge?
ce aiurea!

claudia ioana

acum 13 ani

nu pot sa merg in tara! :(
nu stiu ce voi face!...

mery

acum 10 ani

Buna ziua am si eu o intrebare din ce cauza ma doare sanul stang dar in partea laterala si subrat :) este grav?