durere san

Afectiuni ale sanilor

Postata de ilariamaria20 cu 10 ani in urma.

buna ziua.am 22 de ani si de aproximativ 2 ani de zile ma doare sanul stang,am fost la doctor dar mia zis ca nu am nimic grav ca sunt prea tanara pt a avea nodul sau altceva si mia dat un gel sa ma dau cu el,problema este ca ma doare de 2 ani de zile aproximativ,uneori ma lasa ,dar daca port sutien sau tricourii f mulate sau ceva umpik mai strans pe san ma doare dupaia,si ma doare intr-o singura parte,nu ma doare tot sanul,doar in partea stanga a sanului,umpic mai jos de subrat,ce sa fac,ma doare umpik si la palpare sau daca ma lovesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa efectuati o ecografie mamare si , daca este cazul, o mamografie.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Pe langa SBE (self breast examination / autoexaminarea sanilor) si CBE (clinical breast examination / examinarea efectuata de medicul specialist) , protocolul recomanda evaluarea imagistica a sanului , prin ecografie mamara , mamografie sau RMN mamar , dupa caz (tinand cont de faptul ca anumite leziuni profunde nu se palpeaza si ca uneori examenul clinic poate fi "inselator" chiar si pentru un medic cu experienta ).

Pentru dvs, primul pas consta in efectuarea ecografiei mamare si in functie de rezultat de vazut ce e de facut in continuare !