Durere san

Afectiuni ale sanilor

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Dl Dr, cam de 1 an de zile am noduli la sanul stang, unul cam de 3 cm diametru; Nodulul (sau chistul, nu stiu exact ce e) este bine definit, cu marginile regulate si are dimensiunea unei jumatati de nuca. Sanul este dureros la apasare; nu am fost la medic inca si singurul tratament pe care l-am urmat a fost contraceptie hormonala (anticonceptionale). Problema care ma deranjeaza cel mai tare este durerea ce apare la nivelul sanului.
Va multumesc si astept un sfat din partea Dvs.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Durerea pe care o resimtiti la nivelul sanului este determinata de modificarile care au avut loc la nivelul sanului; mastodinia (durerea) poate proveni in urma unui traumatism la nivelul sanului sau poate fi vorba de o reactie inflamatorie existenta ca raspuns la o infectie cu aceasta localizare.
Va recomand un consult endocrinologic, deoarece durerea poate fi cauzata si de o dereglare hormonala; dezechilibrul poate fi temporar iar durerile pot disparea dupa normalizarea secretiei hormonale.
Primul pas care trebuie facut este palparea sanilor, (efectuata atat de dumneavoastra cat si de medicul ginecolog) pentru a se depista daca exista eventuale modificari locale, iar in functie de acestea , medicul va poate recomanda investigatii suplimentare: mamografie si ecogafrie mamara.
In functie de rezultatele acestor analize, se poate stabili o conduita terapeutica eficienta.

Multa sanatate!