durere in zona pieptului sting

Afectiuni ale sanilor

Postata de sorinasorina cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am 22 ani si de circa 7 ani am foarte mari dureri in partea stinga a pieptului dar si cite o data si in partea dreapta,am urmat si tratamentesi nimic totul este cum a fost,unii medici mi_au spus ca tb sa nasc copil pt ca sa mi se termine toate durerile si voi duce o viata normala,imi puteti da un sfat ce as putea face??Multumesc

Raspunsuri (13)

Buna

acum 11 ani

Trebuie sa mergi la un medic homeopat bun deoarece homeopatia ajuta acolo unde medicina clasica e nepuncioasa. Si este neputuincioasa in 99,999 din cazuri.
Homeopatia e eficienta si potenta, insa toata reusita depinde de medicul homeopat, de aceea trebuie sa mergi la un homeopat adevarat si nu la medici amatori in homeopatie.
Iti pot recomanda eventual pe cineva - depinde unde locuiesti - daca imi scri un email la [email protected] (caci nu mai intru sa recitesc aceste postari)

Sigada

acum 11 ani

Din cate sputeti ati urmat un tratament..cine v-a recomandat acest tratament? Ce diagnostic a fost pus? Ati facut analize?

Cauzele pot fi multiple, de la cauze fizice determinate de o serie de afectiuni, pana la cauze psihice, determinate de afectiuni emotionale.

sorinasorina

acum 11 ani

Am fost la medic ginecolog si mi_a pus diagnostic mastita,mi_a dat un tratament cu antibiotice si niste picaturi Mastuban

Sigada

acum 11 ani

Dupa orice tratament, mai ales daca nu a dat rezultate, este recomandat sa reveniti la control. Mastita este o afectiune destul de serioasa si va recomand.

sorinasorina

acum 11 ani

mi sa spus ca nui grav aceasta

Sigada

acum 11 ani

Eu am fost la un pas sa fac mastita dupa ce am nascut si atunci, medicul ginecolog mi-a spus ca nu este de joaca cu mastita, si ca daca tratamentul nu functiona, urma sa ma opereze.

Eu va recomand sa mai cereti o a doua parere de la un alt medic ginecolog. Va las mai jos si linkul unui articol despre mastita.
//sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/infectiile-sanului-mastitele_6451

sorinasorina

acum 11 ani

merci Sigada dar nu sunt din rominia sunt de peste Prut,din Republica Moldova,dupa cum am raspuns Adrienne voi face niste analize in Franta,merci de sfat

Adrienne

acum 11 ani

Ambele aveti dreptate............am trecut prin aceasta experienta si va pot spune unele lucruri practic. Ca si tine, Sigada, cand am nascut am fost la un pas de a face mastita [ nu mai spun motivul, a fost vorba despre necunoasterea specifica varstei] dar am ramas cu acea durere, despre care vorbeste sorinasorina. Ani si ani.......nu sufeream sa ma atinga nici macar manuta copilului. Pana am facut o ecografie mamara si mi s-a spus ca am un chist. Am fost si la oncologie, nu era cazul.....Am facut tratamente cu unguiente, cu picaturi Mastodinon, cam degeaba. Acum ,diagnosticul este de mastoza fibrochistica, un chist cu lichid,provenit din infundarea unui duct. Il supraveghez de doua ori pe an, prin consult si ecografic, sta frumos acolo, durerea este f. rara si atunci de o intensitate mica......Deci este ceva benign.............De aceea ti s-a spus de catre medic ca,nu-i nimic grav. Multa sanatate ! si ce-ti ramane de facut este sa folosesti unguiente antialgice si sa faci macar anual un control.

sorinasorina

acum 11 ani

merci mult de sfat,dar daca voi naste un copil tot vor fi asa dureri???mi sa spus ca pina nu voi naste un copil o sa am dureri foarte mar.De ce mi sa spus mastita,am facut o mamografie si nu sa aratat nici un chist nimic,a spus ca din cauza hormonilior,din cauza ca sunt racita foarte tare,ca tb sa am relatii regulat,de multe ori am facut chiar si luna trecuta,eii dar ce sa spun la noi in Republica Moldova iti poate un pune un diagnostic care nici ei nu stiu,am venit la Franta sa lucrez si am posibiliattea de a face aici niste investigatii,as vrea niste sfaturi,merci

sorinasorina

acum 11 ani

si inca ceva,medicul care mi_a pus diagnosticul mastita a facut greseala,si am mai facut niste investigatii la alti medici si mi_a spus ca tb sa am relatii,ca sunt racita tare;la noi in R.Moldova te ucide un medic ca nici ei nustiu cine si ce face,oare s afie din cauza tratamentului gresit care am urmat Mastiodin si niste pastile sa ma fi durut atunci mai tare,acum rare oro ma doare dar totusi voi face un control sa fiu la curent cu tot;merci

Adrienne

acum 11 ani

Ai primit un tratament homeopat pentru durere [ planta argus castus],nu cred ca ti-a facut rau dar nici nu ti-a rezolvat problema. Mastopatia este o tulburare bedigna ,dureroasa, a sanilor. Cauza poate fi hormonala [ probabil de aceea s-a referit medicul la relatia sexuala si la o eventuala sarcina] . Ar trebui sa faci cateva analize : sa vezi dozarea estrogenului si progesteronului ,prolactina si hormonii tiroidieni. O influienta asupra sanului o are si ciclul menstrual chiar si o dieta bogata in grasimi si cafeaua. Mamografia nu este recomandata pana la varsta de 40 de ani deoarece, din cauza densitatii tesutului mamar nu se vede mare lucru. La varsta ta se recomanda ecografia mamara. Multa sanatate !

sorinasorina

acum 11 ani

Merci mult de sfat Adrienne,ciclul menstrual nu este niciodata stabil,poate sa fie mai tirziu cu vreo luna,sau poate sa fie mai inainte,dar cafea nu consum deloc,Merci

Alina

acum 10 ani

Buna ,am o intrebare la voi cei de aici,am dureri la gurguii de la sani ,ma puteti ajuta cu un sfat va rog ,durerele le am de cam 2-3 sap si nu ma-s duce asa repede la doctor ma gandesc ca poate trec dar nu din pacate ,aveti vreo ideie?va multumesc din sufet daca aveti o ideiie ptr mine