durere de sini

Afectiuni ale sanilor

Postata de valintus cu 11 ani in urma.

buna va rog cine imi poate da raspuns,,,,,am inceput acuma doua luni sa iau contraceptive dupa doua zile am inceput sa am niste dureri de sini groaznice sa fie oare de la pastile,,,

Raspunsuri (2)

Elena

acum 11 ani

Citeste prospectul la anticonceptionalele pe care le iei si vezi daca la efecte secundare, efecte negative, efecte adverse nu apare ceva referitor la SANI. am dat o simpla cautare pe google si iata ce am gasit:
''''''''Oamenii de rand dar si multi din cei specilizati in domeniul medical (farmacisti, medici, asistenti etc) sustin ca anticonceptionalele sunt sigure. Uimitor a fost faptul ca ceea ce le-a deranjat pe femei in privinta folosirii anticonceptionalelor a fost doar luarea in greutate, poate si cateva efecte adverse care le produceau un usor discomfort.

Pentru ca putini sunt medicii care cu adevarat incearca sa gaseasca o metoda contraceptiva de cuplu foarte putin nociva, evitand anticonceptionalele, femeile recurg la aceasta metoda fara a sti, de multe ori, de efectele adverse pe care aceste pastile le au pe termen lung, efecte ce le pot pune in pericol chiar viata.

Adevarul este ca anticonceptionalele sunt MEDICAMENTE, insa unele diferite, in sensul ca nu sunt folosite decat rareori ca metoda curativa, ele reprezentand in primul rand un mijloc de protectie impotriva unei sarcini nedorite. Insa ca orice medicament, si anticonceptionalele prezinta efecte negative, peste 100 ca numar.

Anticonceptionalele folosesc hormoni, iar echilibrul endocrin este foarte sensibil, odata perturbandu-l efectele secundare incep, incet-incet, sa apara pe parcursul a multor ani.''''''''

valintus

acum 11 ani

Va multimedia pantry raspuns