despre sani

Afectiuni ale sanilor

Postata de ncc cu 12 ani in urma.

buna, ma numesc corina si de cateva zile mi-a aparut o durere sub sanul drept si am crezut ca poate m-am lovit la coaste, asa ca nu am luat-o ca ceva foarte serios....astazi am observat ca la ridicarea sanului imi apare un fel de vena, ceva asemanator unui ''''cordon'''' care se conecteaza la san...ceea ce nu-mi apare si in partea stanga..... este dureros si mi-a pus un mare semn de intrebare... va multumesc...

Raspunsuri (2)

raluca

acum 8 ani

Si eu amaceleasi problema...ce ai facut?

Utilizator11569057994

acum 4 ani

Si eu am experimentat o situație asemănătoare. Nu am rezistat sa astept pana la un consult medical, asa ca am tot cautat pe net. Pe site -uri străine am constatat că aceste simptome (aparitia unui cordon/a unei vene sub san, care este vizibila la ridicarea sanului, dar si dureroasa)semnifica Boala Mondor.
Medicul oncolog ( in cateva zile am reusit sa imi fac o programare la Spitalul Monza), a confirmat diagnosticul si mi-a recomandat sa aplic în zona dureroasa un gel cu heparina ( alle gel) si, eventual, sa iau un antiinflamator.
Cum durerile nu sunt asa de supărătoare, nu am luat antiinflamator, dar aplic gelul .Am citit ca durerea ar trebui să dispară în aproximativ 2 saptamani, iar " cordonul" în câteva luni.
Fac precizarea că, de mai bine de 10 ani, o dată la doi ani, eu imi fac ecografie mamara si nu s-au evidențiat niciodată probleme. Spun asta pentru ca am citit ca, deși boala Mondor nu este cancer, în foarte rare cazuri poate semnifica existenta unui cancer la sân. Asa ca este bine sa va investigati! Totusi, informațiile de mai sus sper sa fie ajutătoare în cele câteva ore/zile până la un consult medical!