chist mamar

Afectiuni ale sanilor

Postata de mya255 cu 10 ani in urma.

buna. ma numesc diana, am 25 de ani si as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi daca se poate. Ieri am facut o ecografie la sani di care a rezultat urmatoarele
-sanul drept de dimensiuni normale, ecogenitate crescuta la nivelul tuturor cadranelor, cu structura glandulara. Intre cadranul extern se evidentiaza o formatiune chistica cu diametrul de aprox. 5mm. in cadranul infero-intern se evidentiaza o formatune nodulara cu structura solida si contur regulat, cu diametru de 8/3.5 mm(fibroadenom). Axila dreapta normala
-sanul stang de dimensiuni normale, ecogenitate crescuta la nivelul tuturor cadranelor, cu structura omogena glandulara. Axila stanga normala.
Nu mi s-a recomandat niciun tratament, mi s-a spus doar sa revin peste 6 luni sa mai fac o ecografie, sa nu imi fac griji pt ca este vorba de o tumoare benigna care v-a trebui operata dar numai dupa ce v-a trece de 5 cm

Raspunsuri (2)

Mirela Constantin

acum 10 ani

Nu te ingrijora, uneori astfel de chisturi cand sunt prea mici nu ar trebui intervenit. Stiu prin ce treci, da rmedicul prefera sa monitorizeze evolutia inainte de toate si apoi s aia decizia. Orium se pot face si alte investigatii astfel incat sa stii sigur ce se intampla acolo. Eu am fost la Donna Medical Center si ii recomand mereu cu drag. Ai putea cere o a doua opinie mai ale sca acum au un aparat carre face un test papanicolau da rpentru cancerul la san. Eu am fost uimita cand am auzit si probabil ca voi merge si eu cand reusesc sa-mi iau o zi libera. Bafta multa si tine-ma la curent, poate experienta mea te poate ajuta.

uite un articol: http://www.donna-medicalcenter.ro/halo-testul-papanicolau-pentru-san.html

mya255

acum 10 ani

iti multumesc din suflet, imi voi face o programare si te voi tine la curent.