Chist mamar

Afectiuni ale sanilor

Postata de lavi07 cu 12 ani in urma.

am facut o echografie mamara si mi-a iesit asa.
Sanul drept:
structura predominent fibro-glandulara; la unirea cadranelor externe imagine chistica de 0.44/0.27cm; fara formatiuni nodulare solide intragladulare; fara ectazii ductale patologice; fara anomalii de vascularizatie intraparenchimatoase; tegumente si planuri fascio-musculare profunde fara modificari decelabile echografic; adenopatie axilara dreapta cu caracter inflamator de 1/0.54cm

Sanul stang:
structura predominent fibro-glandulara;fara formatiuni nodulare solide intragladulare; retroareolar inferior, mica imagine de ectazie ductala de 0.88/0.2cm, fara material ecogen in interior;fara anomalii de vascularizatie intraparenchimatoase;tegumente si planuri fascio-musculare profunde fara modificari decelabile echografic;doua mici adenopatii axilare stangi cu caracter inflamator cea mai mare de 1.24/0.47cm

Ma doare doar sanul stang atat.

Imi poate spune si mie cineva ce pot face mai departe? Este grav?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

comunicati acest rezultat medicului ginecolog, acesta va indica monitorizarea si tratamentul corespunzator.