chist mamar

Afectiuni ale sanilor

Postata de igc cu 13 ani in urma.

Am 42 de ani si in urma unei ecografii mamare mi s-a descoperit un mic chist, 3 mm. Mi s-a spus ca este izolat si nu este nimic grav. Am facut si mamografie, dar nu s-a vazut nimic pe aceasta si nici nu au fost modificari comparativ cu o mamografie facuta acum 3 ani. Ce sfat imi dati? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Eu iti dau sfatul sa mai consulti un medic si daca iti spune acelasi lucru, sa urmezi tratamentul recomandat (in general un unguent). De asemenea, este OBLIGATORIU sa iti urmaresti acest nodul cu ecografii si mamografii regulate (1 mamografie pe an, ecografii poti face mai multe) si de asemenea, ti-as recomanda niste analize endocrinologice, sa stii cum stai cu hormonii, daca exista vreun dezechilibru sa il corectezi.

Sanatate!

Dr. Marius Popescu

acum 13 ani

Consultati un ginecolog, chistul respectiv trebuie verificat periodic de catre acelasi medic preferabil, pentru a-si putea da seama cum evolueaza in caz ca nu dispare (iar daca are 3 ani vechime greu sa mai dispara). E posibil sa fie indicata scoaterea lui, cicatricea va fi minima daca chistul are 3 mm.
Oricum dupa 40 de ani trebuie sa va faceti controale medicale periodice la sani (la 2 ani cred ca e recomandat).