chist la ambii sani

Afectiuni ale sanilor

Postata de Mikarin cu 12 ani in urma.

Am si eu o problema: am 21 de ani si doar acum 3 luni mi-am inceput viata sexuala. Acum 10 zile am fost la ginecolog pentru o simpla consultatie dar mi-a gasit un chist de 44 mm pe ovarul drept si mi-a recomandat sa iau anticonceptionale yasmin, dupa 2 luni sa revin iar pentru a vedea evolutia chistlui iar dupa spusele lui, daca nu dispare va trebui sa ma operez cat mai repede, inainte de am imi pierde si ovarul. De 10 zile am inceput sa iau si anticonceptionalele, problema este ca de vreo 4 zile am inceput sa simt durere la ambii sani in aceeasi parte si anume in partea de catre sub brat iar in urma palparii am constatat ca am chist la ambii sani. La inceput am crezut ca este din cauza sutienului, totusi ma gandesc ca poate fi si din cauza anticonceptionalelor. Vreau sa merg iar la medic...totusi...inainte de asta as dori niste sfaturi...ce ar putea sa fie? ce fel de analize sa urmez? etc

Raspunsuri (4)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Anticonceptionalele pot determina aparitia de chisturi la nivelul sanilor. Puteti sa mergeti la un consult. Sunt tratamente si pentru aceste chisturi. De obicei, chisturile de la nivelul ovarelor se retrag in urma tratamentului cu anticonceptionale. Nu este necesar sa va grabiti pentru operatie. Stati sa vedeti daca se retrag sau nu. Stiu ca protocolul standard este operatia, dar este bine ca dl dr a preferat sa aleaga aceasta metoda.
Chisturile apar si datorita dezechilibrelor hormonale si poate este bine sa consultati un endocrinolog si pentru siguranta.

Mikarin

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns

ina

acum 12 ani

Consulta un medic endocrinolog, acesta nu te va trimite direct la operatie. Va incerca cu diferite tratamente sa vada evolutia chistului si abia dupa aceea daca chistul nu se micsoreaza sau se mareste va recomanda operatia.

Natalia43

acum 12 ani

da asa este cum ar fi:mastodynon si un antinflamator clafen cu mameldin...in fine yo ii am de 5 ani si doar sa fiu atenta....la mine este in locul menstruatiei!Multa sanatate!