CE SE INTAMPLA???

Afectiuni ale sanilor

Postata de maya5 cu 12 ani in urma.

Luna aceasta am avut o intarziere a menstruatiei de 5 zile, dupa care mi-a venit normal numai ca am avut cheguri ceva mai abundenet in primele zile,problema e ca nu iau anitconceptionale,nu am greturi nici ameteli,am facut si un test de sarcina care a iesit negativ,dar am ramas cu sanii umflati si specific ca nu ma dor. Sa fie o dereglare hormanala sau sunt insracinata si testu iese negativ din cauza mnstruatiei??? Vreau un raspuns urgent deoarece aceasta situatie nu am mai intalnit-o sanii mei erau umflati si tari inainte ca menstruatia sa imi vina si o data cu venirea ei sanii mei reveneau la norma.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

O menstruatie anormala poate avea cauze organice (dezechilibru hormonal in special estrogeno-progesteronic,infectii in sfera genitala etc), cauze psihologice precum stres-ul, oboseala.
in timpul unei sarcini se instaleaza amenoreea (adica lipsa menstrei). daca sangerarea aparuta are caracterul menstrei obisnuite, este putin probabil sa existe o sarcina. un test de sarcina urinar se va pozitiva la 7-10 zile de la posibilul contact sexual cu risc.