ce analiza inseamna PRL

Afectiuni ale sanilor

Postata de alina//1982 cu 10 ani in urma.

Am fost la endocrinologie si mi s-a dat sa fac o analiza.(PRL).Nu stiu ce iseamna .Puteti sa ma ajutati,va rog.Va multumesc

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 10 ani

Prolactina [ PRL] ,pretul aproximativ al analizei este in jur de 40 de lei.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Prolactina este un hormon secretata de glanda hipofiza care actioneaza asupra glandei mamare stimuland lactatia. Aceasta analiza se recomanda in diagnosticul ciclurilor anovulatorii, a dereglarilor ciclului menstrual, a amenoreei si galactoreei hiperprolactinemice, infertilitatii, suspiciunilor de tumori hipofizare (microadenoame si macroadenoame) si mamare.

alina//1982

acum 10 ani

va multumesc pt raspuns

alina//1982

acum 10 ani

mi-au venit rezultatele la Prolactina.8,99ng/ml.Pana ajung cu ele la endocrinologie sunt curioasa,e bine aceasta valoare?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este in limite normale.

alina//1982

acum 10 ani

va multumesc

SORINA

acum 8 ani

buna ziua, am o intrebare, poate sa ma ajute cineva? am dat analiza PRL si rezultatul este 4.62 L ng/mL....dupa cum am inteles este sub norma....ar trebui sa-mi fac griji???