carcinom medular G3 triplu negativ

Afectiuni ale sanilor Carcinomul bronhogenic

Postata de ALINUKCLAUDET cu 12 ani in urma.

Buna ziua,mama mea a fost diagnosticata acum 2 ani de zile cu carcinom medular G3.ganglioni analizati 12,invadati 0
imunohistochimic:ER negtiv in celule tumorale si pozitiv in tesutul mamar restant 15%PGR negativ in celule tumorale pozitiv in tesutul mamar restant 20%,cerbB2 negativ in celule tumorale p53pozitiv 60%EGFR negativ bcl2 negativ tesuturi tumorale pozitiv in infiltratul tumoral.pcna pozitiv 70%.
Dupa chimioterapie si radioterapie este externata cu :rezumat:interventie limitata san stang pt N.mamar carcinom invaziv ductal medular G3ggl(un +intr-un cerc)12 FEVS 60% S=1.96mp.triplu negativ.
Doresc sa stiu sincer care sunt sansele de supravietuire,cati ani are sanse de viata,si mai ales daca este posibil sa mai recidiveze si care este procentajul.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prognosticul depinde de mai multi factori precum dimensiunile la momentul diagnosticului (mai mult de 2 cm), fixarea la tesuturile înconjuratoare, diseminarile secundare ( în ganglionii axilari sau diseminarea sangvina), gradul tumoral, tipul histologic (carcinomul tubular şi medular au prognostic favorabil faţă de celelalte tipuri)m este importanta efectuarea controlului periodic la medicul oncolog.

ALINUKCLAUDET

acum 12 ani

dimensiunea tumorii 2.8 cm,ganglioni neinvadati din 12 examinati,carcinom ductal invaziv,medular G3.
MACRO tumora de 2.8cm,incapsulare relativa consistenta medie cu zone de necroza.
MICRO:1CRIOSTAT,2.POSTCRIOSTAT,3-4PARAFINA CARCINOM MEDULAR.
buletin hp tesut limfoganglionar statia I + II
macro hp recupa posterioara -placard cu diametrul de 5 cm,aspect tesut conjuctivo grasos
recupa interna placard cu diametrul de 3cm tesut conjuctivo grasos
recupa superioara si inferioara tesut conjuctivo grasos.
micro
recupa intern SCLEROZA DIFUZA ATROFIE ACINO-CANALICULARA
RECUPA POSTERIOARA SI SUPERIOARA:TESUT CONJUCTIVO GRASOS
8ggl-histiocitoza sinusala +scleroza difuza
4 ggl-histiocitoza sinusala+scleroza difuza+degenerescenta grasa
concluzie carcinom medular g3
apoi pe biletul de iesire este subliniat cancer triplu negativ ,nu a facut tratament hormonal,a facut chimioterapie combinata.va rog spuneti-mi sansa de supravietuire,sunt sanse de vindecare completa?

osain florina

acum 8 ani

Buna ziua . In data de 25 06 2015 am fost diacnisticata cu Carcinom medular cu bogat infiltrat inflamator cu limfocite si histiocite dispus difuz si cu formare de foliculi limfoizi . Stroma tumorala este desmoplazica. va rog sa imi esplicati acest diagnostic pe intelesul meu cat de grav este si ce ma asteapta . Va multumesc .