carcinom mamar invaziv

Afectiuni ale sanilor

Postata de Ely2010 cu 12 ani in urma.

Sunt operata, am 45 de ani, mi s-a extirpat chistul si in urma examenului histopatologic
am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv, 0.7 cm, de tip ductal, slab diferentiat.; pT1b pN x pM x G3;Mastopatie fibrochistica. Fibroadenom mamar.
Am trimis analizele si la victor babes, inca nu am primit rezultatul.
As dori sa stiu cat este de grav si ce tratament trebuie sa fac.
Va rog foarte mult sa-mi raspundeti, sunt disperata.

Raspunsuri (6)

ANA

acum 12 ani

Curaj. Nu dispera. Am o colega operata de vreo 10 ani si vad ca e foarte bine.
Si-a mai schimbat modul de viata, in special alimentatia (in fiecare zi isi face sucuri de fructe si legume, nu mai bea cafea, nu mai fumeaza). Dumnezeu sa te ajute sa depasesti faza aceasta de teama si sa revii la viata normala. Roaga-te la Sf. Nectarie. La Bucuresti si Iasi sunt fragmente din moastele acestui sfant.

ely

acum 12 ani

multumesc mult ana,
as vrea sa discut cu colega ta, sa vad ce tratament a facut ea, ai putea sa-mi dai niste date de contact, o adresa de mail sau telefon.
Sunt disperata, rezultatul de la victor babes dureaza 2-4 saptamani, nu stiu ce sa fac, daca trebuie sa merg la un oncolog pentru tratament, medicul chirurg mi-a zis ca s-ar putea sa ma opereze din nou dupa ce vine rezultatul.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Obligatoriu trebuie sa mergeti la oncolog. Sanatate si curaj! Si eu cunosc pe cineva cu acest diagnostic, ia tratament de la oncologie si este bine, tot in jur de 45 ani are.

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

pT1b pN x pM x G3 inseamna ca nu se stie starea ganglionilor limfatici si a posibilelor metastaze.
Trebuie sa va vada un oncolog urgent.

Ely2010

acum 12 ani

multumesc,
am luat legatura cu un oncolog,incep tratamentul cu chimioterapie. Am inteles ca dureaza 6 luni si apoi urmeaza operatia pentru extirparea sanului si eventual ovarele.
Sper sa rezist, sa nu o iau razna. Am inteles ca efectele negative se vad dupa prima sedinta de chimioterapie.

daniela

acum 12 ani

nu fi speriata stiu ca e greu si eu am fost operata si nu aveam 40 de ani poate ca nu e malign si atunci e bine dar daca va trebui sa faci tratament cu chimioterapie va fi un pic mai greu dar sa fi puternica eu am facut tratament si sunt bine am doi ani de la operatie si am inceput serviciul sa fii puternica si sa nu bagi boala in seama si atunci e mai usor eu am avut calcinom mamarlobular invaziv gradul 2 asi uite ca sunt bine nu dispera succes si fi puternica