carcinom mamar invaziv Nottingham III

Afectiuni ale sanilor Sindromul sjogren larsson

Postata de Bogdan G cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Am citit numeroase raspunsuri si interpretari pe care le-ati oferit interlocutorilor si am indrazneala sa va rog in limita timpului disponibil sa ma ajutati sa inteleg mai exact un diagnostic pus de medicii de la Cluj sotiei mele care are doar 29 de ani.

Pe scurt povestea incepe astfel: In urma unui ecosan la Suceava s-a constatat ca are o tumora axilara dr 3.5 cm + 4 ganglioni de diferite marimi si ni s-a recomandat sa mergem de urgenta la Cluj pentru investigatii amanuntite.

Imediat ne-am programat la cabinetul unui domn doctor oncolog si peste 2 saptamani ne-am si intalnit. Insa intalnirea din pacate nu a fost una chiar placuta deoarece i s-au gasit 5 ganglioni si o tumora axilara 3.5 cm cu caracteristici la palpare - maligna. Ne-a trimis a doua zi la Institutul Oncologic Cluj sa facem biopsie pentru a vedea exact despre ce este vorba. A durat 2 saptamani si a venit rezultatul:

Carcinom mamar invaziv ( no special type ) Nottingham 3 ( G histologic=3, G nuclear=3, G mitotic=3, 21 mitoze / 10 HPF ) fara imagini de carcinom in situ.

Stroma fibroconjunctiva
Necroza si calcificari absente
Infiltrat limfocitar moderat
Invazie intralimfatica prezenta
Invazie perineurala nu se identifica in sectiunile examinate
Invazie in tesutul adipos peritumoral prezenta
RH, ki67 si HER 2 in lucru.

Concluzie: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham 3 - pT2 Nx Mx L1 Vo

Tratamentul pentru rezultat este urmatorul si ca ar fi vorba de stadiul 3 ( nu stiu daca A sau B )

8 sedinte de citostatice. Schema care se face peste tot in lume. 4x EC si apoi 4xTXT

Markerii tumorali inainte de biopsie au iesit bine. Chimioterapia va fi la Suceava si operatia la Cluj. Nu i s-a prescris hormonoterapie sau radioterapie.

Ce parere aveti dvs visavis de situatia descrisa. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Utilizator11537196871

acum 5 ani

Salut....esti bine?...am si eu pe cineva cu acelasi diagnostic..ce tratament ai urmat

gabriela367

acum 3 ani

Buna seara,
Am si eu cam acelasi lucru. Ati trecut cu bine? Este sănătoasă sotia ?
Va multumesc pentru raspuns.

gabriela367

acum 3 ani

Buna seara,
Am si eu cam acelasi lucru. Ati trecut cu bine? Este sănătoasă sotia ?
Va multumesc pentru raspuns.

Dana89

acum 2 ani

Gabriela si eu mă confrunt cu aceeași problema. Azi am aflat. Care este stadiul tratamentului la tine?

MembruMobileApp1487227194

acum un an

Bună, ma regăsesc în același problema ca și tine. Cum ești acum?

Utilizator11701248628

acum 5 luni

Bună ziua, mama a fost diagnosticată cu aceasta, cum sunteți? Îmi spuneți va rog ce tratament ați urmat și unde? La ce medic?