Cancerul mamar, metastatic sau recidivant

Afectiuni ale sanilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

ce inseamna hamartom de glanda mamara,mastopatie fibrochistica

Raspunsuri (6)

Diana174116108

acum 15 ani

Buna
Mastopatia fibrochistica reprezinta fibroza asociata formarii de chisturi in tesutul mamar.Un canal mamar se blocheaza si se umple cu lichid , ca un balon umplut cu apa-aceasta este componenta chistica a mastopatiei. Zona din jurul canalului blocat are tendinta apoi sa formeze o cicatrice-aceasta este componenta fibroasa a mastopatiei.

Boala fibrochistica a sanului este descrisa ca o modificare comuna, benigna(necanceroasa) la nivelul sanului.
Boala fibrochistica a sanului este considerata in prezent cea mai frecventa cauza a sanilor nodulari la femeie.

Sanii fibrochistici se caracterizeaza prin noduli si disconfort la unul sau ambii sani.
Numai bine

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua, as dori sa stiu dupa tratamentul citostatic in a cata saptamana incep sa observ crestera parului si daca se poate lua un tratament pentru sporirea cresteri mai rapide

comentarii utilizatori

acum 14 ani

matusa mea are cancer la san in stadiul trei,are doar 41 de ani si doi copii,as vrea sa stiu daca are sanse de recuperare,va rog daca aveti cunostinta cu privire la asa ceva dati-mi un sfat!!!va multumesc

rodica345

acum 14 ani

Citat:
buna ziua, as dori sa stiu dupa tratamentul citostatic in a cata saptamana incep sa observ crestera parului si daca se poate lua un tratament pentru sporirea cresteri mai rapide

imediat dupa oprirea tratamentului cam la 4sau chiar 6 saptamani incepe cresterea parului acum depinde de fiecare persoana dupa cum ii crestea si inainte parul mai rapid sau mai lent ,singurul tratament pentru cresterea mai rapida ar fi uleiul de ricin ,dar nu in timpul tratamentului (nar avea nici un efect va cadea din nou ) e recomandat cam la 3 saptamani dupa ultima serie de citostatice. iti doresc multa sanatate

panait sonia

acum 14 ani

cit de ingrijorator este diagnosticul : hamartom la sin sting

zenuta

acum 14 ani

cat de grav este diagnosticul mastoza fibrochistica si adenoza screlozanta