cancerul de san si alaptarea

Afectiuni ale sanilor

Postata de larisa53117053 cu 15 ani in urma.

Tocmai mi-am intarcat bebelusul. Au trecut cam 10 zile de cand a supt ultima oara si am observat o formatiune dureroasa si tare aproximativ sub mamelonul stang. Am mai simtit-o si cand alaptam (era mai mica si nu durea), dar am zis ca e un "saculet" cu lapte. Am de ce sa-mi fac griji? La cat timp dupa intarcare pot face o mamografie?

Raspunsuri (2)

Dorina6899908

acum 15 ani

Depinde ce varsta ai. Mamografia este recomandata dupa varsta de 40 de ani {aproximativ}. Pana atunci, din cauza densitatii sanului, nu se vede mare lucru. O ecografie la san este f. bine de facut, la un cabinet de ginecologie ,este si mai eficienta caci poate depista formatiuni si chisturi, la dimensiuni f. mici. Se poate face oricand,nu este dureroasa.....Multa sanatate !

G99F0Xaz0Q

acum 10 ani

Thanky Thanky for all this good intmioafron!