buna ziua

Afectiuni ale sanilor

Postata de Pascaru Aurica cu 11 ani in urma.

ma numesc Aurica si am si eu o întrebare ...in urma unei scurgeri maronii la sâni am făcut o citologie mamara si diagnosticul era ..leziune benigna ..nu stiu ce înseamnă acest diagnostic ...va Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In urma analizei secretiei mamare s-a incercat stabilirea cauzei; una dintre ele o constituie tumorile. Acestea sunt de 2 tipuri : benigne- cu evolutie buna , non-canceroase; maligne= cancer.
Asadar, dupa cum spuneti, cauza pare a fi o leziune beninga ( necanceroasa) care trebuie totusi verificata periodic ( ecografie mamara, mamografie).

Pascaru Aurica

acum 11 ani

Va Multumesc din suflet pentru răspunsul dumneavoastră ..