Biopsia sanului

Afectiuni ale sanilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sora mea are 42 de ani, a facut o mamografie si ia spus ca are cancer. i-a dat trimitere la hundeni pt.operatie si acolo a zis sa faca o ecografie si biopsie. ecografia o poate face in multe locuri nu stiu insa unde poate face biopsia ? in ce clinici din prahova( si daca poate fi gratuia).multumesc!

Raspunsuri (1)

nelu2105131

acum 15 ani

Luati bilet de trimitere catre I.O.B.(Institutul Oncologic Bucuresti) si merge-ti la un ginecolog-oncolog iar acesta va va da trimitere sa face-ti mamaografia (in incinta I.O.B.)- nu va costa nimic.Dupa ce va da rezultatul la mamografie (in aceeasi zi ) va intoarce-ti innapoi la medic sa-l citeasca - daca este cazul sa va face-ti biopsie va va da alta trimitere cu care sa merge-ti la anatomie patologica (acolo se fac biopsiile) ; deasemeni nu costa nimic (doar in cazul in care doriti ca rezultatul sa iasa mai repede ).Si numai dupa ce iese rezultatul ve-ti sti daca este cancer si daca trebuie facuta operatie (pana atunci incercati sa o incurajati ,trebuie sa fii foarte optimist ca sa poti lupta cu aceasta boala) . Multa sanatate!