Ar trebui să mă îngrijoreze rezultatul primit ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Neamu Ioana cu 11 luni in urma.

Am făcut un examen citologic al unei secreții mamare și rezultatul este următorul: secreție mamara ce conține hematii, ce include celule inflamatorii de tip limfocitic. Categoria C1. As vrea sa știu ce înseamnă, cat este de grav. Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

acum 11 luni

Buna ziua,

Un rezultat C1 nu inseamna in mod necesar ca exista o afectiune grava sau ca este prezenta o tumoare maligna. Insa, pentru a obtine o evaluare completa si pentru a exclude orice posibila afectiune, este recomandat sa consultati un medic ginecolog cu competente in senologie.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog in lista caruia se regaseste consult senologic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/afectiuni-ale-sanului-probleme-ale-mameloanelor_8713

Neamu Ioana

acum 11 luni

Bună ziua! Mulțumesc pentru răspunsul dvs. Voi merge la un medic specialist pentru clarificări.