am o secretie la sanuldrept

Afectiuni ale sanilor

Postata de mari_mari2310 cu 13 ani in urma.

este normal sa am o secretie incolora la sanul drept desi nu sant gravida deoarece doar ce mia trecu ciclul menstrual care mia venit la termen vad ca am si unele dureri la san dar nu tot timpu am o fetita de 2 ani si nu alaptez de la 3 luni Am fost acasa la asistenta si mia spus ca e ceva normal dar imi este tare frica

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Secretia mamara in lipsa sarcinei se datoreaza de obicei cresterii patologice a secretiei de prolactina. Nivelul crescut de prolactina se intalneste in prolactinom (adenom hipofizar care secreta prolactina). Va recomand consultul de specialitate endocrinologie in vederea investigatiilor necesare si instituirii tratamentului corespunzator. Este necesara efectuarea unei radiografii de craniu in vederea observarii modificarilor ce pot avea loc in saua turceasca sau tomografie computerizata.

elena

acum 13 ani

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa nu mai incerci sa vezi daca curge sau nu ceva. Daca incerci, stimulezi glanda mamara sa secrete in continuare. Nu te speria, nu este foarte normal, dar se intampla multor femei. Poti incerca sa-ti cumperi din farmacie un unguent numit MAMELDIN, CARE ESTE BUN IN ASTFEL DE SITUATII. Gasesti prospectul si pe Google. Am citit un articol elogios despre acest produs in Formula As. Este produs de acelasi colectiv care a produs si Cervugid/ Cerviron. Ca sa te linistesti, poti merge sa-ti faci o analiza a secretiei. Se merge la ginecolog, care ia pe o bagheta o proba de secretie, iar aceasta este analizata la laborator. Oricum, daca sanul nu curge singur, NU mai incerca sa vezi daca curge sau nu. Este STRICT INTERZIS.. iNCEARCA CU mameldin, nu stiu sa aiba contraindicatii. In prospect scrie ca rezolva problemele sanului in cel mult 3 luni. Sanatate!!