am o intrebare

Afectiuni ale sanilor

Postata de cyntia cu 12 ani in urma.

am un san mai mare i unul maimic, dar diferenta e vizibila tare si mie jena sa umblu fara sutien cu burete, nici cu costum de baie pentru ca se vede tare urat...si am si fire de par...din ce cauza? e ceva ce se poate remedia? ce sa fac sa fie la fel si sa scap de parul nedorit?:(

Raspunsuri (5)

Iulo

acum 12 ani

Este o dereglare hormonala pentru care trebuie consultat un medic endocrinolog.

cyntia

acum 12 ani

dar se poate remedia daca merg la un medic? sau tot asa o sa ramana?

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Daca aveti peste 18 ani (aproximativ), perioada de crestere s-a incheiat, diferenta de marime intre sani se remediaza prin chirurgie plastica. O simetrie perfecta este insa greu de realizat. E posibil sa aveti o dereglare hormonala care corectata poate reduce parul nedorit, dar asimetria sanilor dupa incheierea perioadei de crestere e improbabil sa se mai remedieze hormonal.

cyntia

acum 12 ani

am 22 de ani...multumesc mult pentru raspuns...dar chirurgia plastica este prea scumpa pentru mine...asa ca...o sa ramana asa...nu mai am ce sa fac.
va multumesc inca o data

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Preturile pentru implanturi mamare au mai scazut, se poate face interventia si cu ~ 1650 euro, daca unul din sani are dimensiune si forma satisfacatoare se poate pune doar un implant, si atunci interventia poate fi chiar si mai ieftina.