Ureea serica mare poate fi si din cauza deshidratarii?

Afectiuni ale rinichilor

Postata de Mariana cu 11 luni in urma.

Din cauza utilizării diureticele mama mea s-a deshidratat iar la analize ureea foarte mare 182.Ce poate face?

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Deshidratarea poate fi o problema serioasa si este important sa se actioneze prompt. Daca mama ta are ureea foarte mare (182), este posibil sa fie necesara asistenta medicala imediata. In astfel de situatii, va recomandam sa urmati aceste sfaturi:

- Contactati medicul: Cel mai important pas este sa contactati medicul sau sa mergeti la camera de garda pentru a obtine asistenta medicala de urgenta. Medicul va putea evalua situatia si recomanda tratamentul adecvat in functie de gravitatea deshidratarii si a valorilor ureei.

- Rehidratare orala: Daca medicul considera ca deshidratarea nu este severa, s-ar putea recomanda rehidratarea orala. Aceasta implica consumul de lichide care contin saruri si electroliti pentru a compensa pierderea de fluide si a mentine echilibrul adecvat.

- Rehidratare intravenoasa: In cazurile severe de deshidratare sau cand rehidratarea orala nu este suficienta, medicul poate recomanda administrarea de lichide prin perfuzie intravenoasa. Acest lucru permite o absorbtie rapida a lichidelor si restabilirea nivelurilor adecvate de hidratare.

- Monitorizarea si tratamentul cauzei subiacente: Medicul va efectua investigatii suplimentare pentru a determina cauza deshidratarii si va trata problema subiacenta. Daca utilizarea diureticelor este cauza deshidratarii, medicul poate ajusta doza sau poate recomanda alte strategii de gestionare a fluidelor.

Este important sa actionati rapid in cazul deshidratarii, deoarece poate avea consecinte grave pentru sanatatea mamei dumneavoastra. Nu ezitati sa contactati medicul sau sa mergeti la camera de garda pentru a primi ingrijiri medicale adecvate.

Va recomandam sa programati pacienta la un medic nefrolog: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Daca doriti o interpretare orientativa a rezultatului mamei dumneavoastra, va recomandam sa consultati sectiunea Interpretare analize: sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=65

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/insuficienta-renala-acuta_599

Multa sanatate!