Uree serica crescuta si trombocitopenie nesemnificativa

Afectiuni ale rinichilor Trombocitopenie

Postata de Tony66 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Am efectuat niste analize pentru ca am durere in zona rinichilor, durere de stomac si miros urat in gura.Rezultatul este:
-uree serica 59
-urocultura:negativa
-sediment urina:absente leucocite si absente flora bacteriana
-frotiu sanguin:trombocitopenie nesemnificativa,si urmatoarele valori ale hemoleucogramei modificate:RBC:5.58, RDW:16.1,PLT:142, PDW:19.4, PCT:0.15, EO%:4.06, MO%:8.26.
Imi puteti spune va rog daca am vreo problema cu rinichii si ce inseamna valorile hemoleucogramei?Va multumesc

Raspunsuri (10)

Medic Epuran

acum 13 ani

Valoarea crescută a ureei sanguine ar putea indica o eventuală afecţiune renală, dar pentru mai multe detalii ar trebui analizate şi valorile creatininei

Tony66

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns.Creatinina serica este:0.84 si acid uric 4.9.

Medic Epuran

acum 13 ani

Din valorile descrise de d-vs vă pot spune că funcţia renală nu este alterată, valoarea crescută a ureei sanguine fiind probabil datorată unor alte cauze precum deshidratare prin diaree, hipersudoraţie, vărsături sau unor boli febrile, unui catabolism proteic crescut sau datorită ingestiei unor medicamente.

Tony66

acum 13 ani

Va multumesc pentru timpul acordat.

andrei galdau

acum 11 ani

in cazul in care am ureea 57,3mg si creatinina 1,23mg imi puteti spune va rog ce as putea face. va multumesc

Dana

acum 10 ani

pentru Tony: incepi sa mananci cantitati mari de Asparagus sau cauti capsule cu extract de asparagus. Sunt foarte bune pentru asa ceva.

covache florica

acum 10 ani

Buna ziua, am efectuat niste analize si 4 dintre acestea nu au iesit bine. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa imi fac griji.Mentionez ca medicul mi-a recomandat sa iau calciu si panangin.

PDW - 21.1
UREA - 53
VSH - 2
CALCIU IONIC - 4.12

Va multumesc anticipat !

Traila elisabeta

acum 10 ani

Sotul meu si-a facut analiz si cateva nu corespud; HEMATOGRAMA ;NEUTROFILE 49,80 MONOCITE 11.00 MONOCITE# HEMATT,3,88,HEMATOCRIT34,50.UREASERICA56,90,COLESTEROL 216,40 ,CREATININA1,33

varog sa-mi spuneti daca are vreo problema cu rinichii. sotul meu are 73 ani ia hornmoni injectabili odata la 3 luni. in urma biopsiei la prostata nu era nevoie de facut chimioterapia nici radio terapia. ARE 86 KG,

Gigi

acum 8 ani

Buna seara.va rog sa-mi spuneti daca e vreo problema cu vsh scazut.si eu am vsh-2.va multumesc!

MembruMobileApp15033021039874

acum 2 luni

Bună qnaliza de uree 13 ce este de facut