Un sfat va rog

Afectiuni ale rinichilor

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna seara, am si eu o intrebare la dvs, de circa 4 luni am inceput sa am dureri in zona rinichilor, mi-am facut niste analize la sange si au iesit cu leucocite usor ridicate, mai exact 11.58 si analize la urina in care imi apare mucus prezent, hematurii 25, densitate 1034 si cristale oxalat de calciu. Am facut si o eco si in afara de microlitiaza nu imi apare nimic, insa de circa doua saptamani am inceput sa urinez aproape portocaliu, galben foarte inchis si am arsuri la urinare, va rog sa-mi spuneti ce analize as putea sa fac sa vad care este mai exact problema. Va multumesc foarte mult!

Raspunsuri (3)

BrownEyesGirl13

acum 11 ani

Buna!Cel mai indicat este sa mergi la un medic ( urolog, de preferinta). Din cate stiu eu, un numar crescut al leucocitelor indica o infectie.Analiza care se recomanda in acest caz este o urocultura; astfel afli ce bacterie cauzeaza infectia si la ce antibiotic este sensibila . Uocultura este o proba de urina si se recolteaza astfel: dimineata se face igiena zonei intime si apoi intr-un urocultor (se gaseste la farmacie) se recolteaza urina de la jumatatea jetului. Ai grija sa fie prima urina de dimineata!Apoi duci proba la un laborator!Sfatul meu nu este echivalent cu al unui specialist asa ca nu amana vizita la doctor si efectuarea acestei analize!Atat microlitiaza cat si infectia (daca este prezenta) trebuiesc tratate corespunzator la indicatiile unui medic.Multa sanatate!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este probabil vorba de o infectie urinara. Este recomandat sa efectuati un sumar de urina + urocultura , hemoleucrograma si ecografie abdominala cu vizualizarea rinichilor si a vezicii urinare.
In urma uroculturii ( daca se confirma infectia) veti primi tratament antibiotic tintit ( la recomandare unui medic internist sau urolog).

PavElena

acum 11 ani

Multumesc mult , am sa urmez sfatul dvs. Sanatate multa!