sindrom de toni debre fanconi

Afectiuni ale rinichilor Hipopotasemie Osteomalacie

Postata de adriyan cu 12 ani in urma.

care sunt efectele bolii pe termen lung

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Sindromul Fanconi este un set de disfuncţionalităţi ale rinichilor cauzat de o varietate de tulburări renale care duc la producţia de urină excesivă şi senzaţia de sete. Această afecţiune însă
poate fi reversibilă prin eliminarea agentului cauzal din mediul pacientului (în cazul în care este cauzată de o toxină din mediu), sau prin tratarea bolii (în cazul în care este cauzată de o boală genetică). Cu toate acestea, în cazul în care sindromul Fanconi nu este tratat pot apărea complicaţiile (datorită deficitului de calciu, potasiu, magneziu, şi alte substanţe în organism) pe termen lung ale acestuia precum: deficienţa vitaminei D (care duce la rahitism în cazul copiilor sau osteomalacie în cazul adulţilor), dezvoltarea anormală a oaselor precum şi o hipopotasemie severă

adriyan

acum 12 ani

copilul meu are rahitism si momentan ii facem vitamina d3 este posibil ca copilul meu sa isi revina cu vitamina d3 sau va ramane cu sechele toata viata va multumesc din tot sufletu

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul copiilor cu Sindrom Fanconi constă în principal în înlocuirea substanţelor pierdute prin urină (calciu, potasiu, magneziu şi vitamina D), deci este posibil ca copilul d-vs să îşi revină dacă sunt urmate sfaturile medicului care îl monitorizează pe copilul d-vs

adriyan

acum 12 ani

va multumim pentru raspuns