salut

Afectiuni ale rinichilor

Postata de costimiha cu 14 ani in urma.

stie cinevace este o biopsie rectala pentru amiloidoza

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

AMILOIDOZA arata ca, in interiorul tesuturilor din diverse organe din corp [ in acest caz rect ], se formeaza acumulari de anumite proteine [ amiloid ,proteine fibroase,etc. ]in spatiul extracelular. Biopsia consta in recoltarea unei probe din aceste proteine, pentru analiza. Acum, cum se face tehnic, cu anestezie generala sau locala........poate sa-ti raspunda doar medicul care va face aceasta biopsie. Multa sanatate !

iuliana

acum 14 ani

biopsia insemna prelevarea de tesut afectat de amiloidoza sau suspect de a fi afectat, in cazul de fata.