rvu

Afectiuni ale rinichilor

Postata de angis cu 13 ani in urma.

baietelul meu de 1an si 7 luni are reflux vezico ureteral de grad 3 si hidronefroza stanga depistate din perioada sarcinii si dupa nastere confirmate,as dori sa intreb ce solutie mi-ati da dvs,dr care il urmareste imi spune ca mai asteptam cu operatia ca poate se rezolva de la sine,mentionez ca ii administrez antibiotic profilactic inca de la 2 luni de viata pt a preveni infectiile urinare,inca nu a avut nici una,suspect a fost de una dar neconfirmata ca i s-a administrat antibiotic intravenos inainte de recoltarea urinei;dvs ce sfat mi-ati da sa insist la dr curant cu operatia sau sa astept o posibila rezolvare cu trecerea timpului.
astept un raspuns.multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru angis , Bună ziua
Conduita de supraveghere şi profilaxia cu antibiotice pe timp lung a a fiului d-vs care suferă de reflux vezico-ureteral este corectă . La fel temporizarea intervenţiei chirurgicale .Cercetători americani au obţinut corectare refluxului la 82,2 % din totalul pacien''ilor trataţi prin injecţie endoscopică a unui gel ( DEFLUX ) combinat cu acid hialuronic . Metoda , sigur va fi utilizată şi la noi în ţară . Probabil acesta este considerentul pe care se bazează medicul D-vs curant.După aceasta profilaxia antibiotică pe timp lung nu mai este necesară. Sănătate Dr. Emil Otesteanu